Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór idealnego oprogramowania typu CAD dla Twojej firmy wcale nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza biorąc pod uwagę szereg tego typu rozwiązań na rynku. Odpowiednie dopasowanie narzędzi do wymagań i potrzeb Twoich pracowników ma największy wpływ na jakość, efektywność i szybkość pracy całego zespołu.

Każdy projektant potrzebuje oprogramowania funkcjonalnego, mającego przyjazny interfejs i design, oferującego wiele możliwości w atrakcyjnej cenie. Do wyboru jest wiele programów stanowiących świetną alternatywę dla popularnego AutoCAD, które również pozwalają na pracę z plikami w formacie DWG stworzonym przez firmę Autodesk. Przykładem będzie ZWCAD czy GstarCAD. Oba programy umożliwiają projektowanie w 2d/3d, a także mają wiele zalet oraz ciekawych i przydatnych funkcjonalności. Warto poświęcić trochę czasu na zgłębienie tego tematu i porównanie ich ze sobą, dokonanie analizy ZWCAD i GstarCAD, co ułatwi znalezienie odpowiedniego narzędzia do pracy dla inżyniera do przeglądania i edytowania plików. Nie wiesz, który program wybrać? Przeczytaj nasz artykuł!

program zwcad porównanie programu gstarcad vs zwcad

Jeśli nie AutoCAD, to co?

Wiodącym programem na rynku wykorzystywanym do celów szeroko pojętego projektowania jest AutoCAD. Do wyboru są też inne rozwiązania, na korzyść których przemawia funkcjonalność, szybkość i niezawodność. Wielu projektantów pracuje na programach takich jak ZWCAD i GstarCAD, bardzo je sobie chwaląc. Zdecydowali się na takie rozwiązanie przede wszystkim z powodu wprowadzenia przez firmę Autodesk obowiązkowych licencji czasowych, które są dość uciążliwe. Do dyspozycji jest wiele softów pozwalających zarówno na przeglądanie plików DWG, jak również na ich edytowanie. Nie brakuje też profesjonalnych zamienników AutoCAD w przystępnej cenie, co przemawia za rezygnacją z dobrze znanego oprogramowania. Jednym z takich oprogramowań jest właśnie ZWCAD. Dostaniemy go w polskiej wersji, jego obsługa jest relatywnie prosta, a interfejs bardzo intuicyjny, co znacząco ułatwia pracę z wszelkiego rodzaju projektami. Dodatkowym ułatwieniem dla użytkowników jest możliwość skorzystania z wielu darmowych materiałów szkoleniowych służących do nauki programu. Jest to program  CAD, który został wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje, więc może w pełni zastąpić oprogramowanie AutoCAD.

Dlaczego warto wybrać ZWCAD?
Poznaj wszystkie funkcjonalność

ZWCAD 2025 Professional to zaawansowany program do projektowania CAD. W jego przypadku można mówić o licencji bezterminowej, kluczu sprzętowym USB, licencji sieciowej, obsłudze plików w formacie DWG i DXF (2000-2018), narzędziach do rysowania i edycji 2D, wydajnej obsłudze rastrów, tworzeniu i edycji brył (brak w ZWCAD Standard), podkładaniu plików rastrowych i PDF do rysunku CAD, imporcie i eksporcie plików formatu DGN, uruchamianiu i edytowaniu skryptów LISP, obsłudze rozmaitych nakładek branżowych. Po pobraniu i zainstalowaniu ZWCAD, możliwe jest cieszenie się pełnią jego funkcjonalnością przez aż 30 dni. Potem można przedłużyć licencję albo korzystać z programu z ograniczeniami. Wtedy możliwe będzie przeglądanie plików oraz tworzenie i zapisywanie mniejszych rysunków. Ogromną zaletą ZWCAD jest to, że raz wykupiona licencja nigdy nie wygasa, nie trzeba martwić się żadnymi opłatami subskrypcyjnymi. Każdy z użytkowników może też w dowolnym momencie zaktualizować dotychczasową wersję do najnowszej. Jeśli to dla kogoś nadal mało, to może zawsze wybrać licencje sieciową na powyżej pięć stanowisk roboczych, co umożliwia zainstalowanie go na wszystkich komputerach w firmie. Co więcej, licencję można przenosić we własnym zakresie pomiędzy poszczególnymi stanowiskami.

Przydatne funkcje dla użytkowników – sporządzanie projektów nigdy nie było łatwiejsze

Użytkownicy cenią sobie prosty i intuicyjny interfejs programu, dzięki czemu nawet początkujący projektanci nie będą mieć większych problemów z rozpoczęciem pracy na tym innowacyjnym oprogramowaniu inżynierskim. Możliwe jest zainstalowanie dowolnej wersji językowej, a także odbycie szkolenia z obsługi ZWCAD. Program obsługuje wszystkie pliki w zakresie formatu DXF/DWG, nawet jeśli zostały one utworzone w innej aplikacji CAD. W ZWCAD można przypisywać przezroczystość warstw, obiektów rysunkowych i kreskowania oraz podejrzeć w dowolnej chwili edytowane rysunki. Możliwe jest pracowanie w przestrzeni papieru na kilku kopiach rzutni i przypisywanie osobno do każdej warstwy innych właściwości. Okno warstw pozostaje cały czas otwarte podczas projektowania i nie ma problemu z przenoszeniem go na ekranie. Na korzyść ZWCAD przemawia dodawanie tła w dowolnym kolorze do kreskowania, ułatwione wstawianie danych rysunków do tabeli, wygodne zmienianie kształtu kreskowania, menadżer do zarządzania wszystkimi zewnętrznymi odnośnikami. Możliwe jest wykonywanie różnych obliczeń matematycznych w tabelach, tworzenie własnych podprogramów, używanie różnych bloków dynamicznych, definiowanie skali opisowej, rysowanie spirali, wypełnianie obszarów blokami i rastrami, porównywanie ze sobą dwóch plików. Z unikalnych funkcji wymienić można dodawanie komentarzy głosowych do rysunków, rysowanie obiektów w rzutniach, polecenie TK podczas aktywnego polecenia rysowania przedmiotów, gest myszy, inteligentny wybór za pomocą polecenia smartsel, generator kodów kreskowych i QR.

automatyczne warstwy 2D 3D

Przeglądarka plików – Różne wersje ZWCADPoznaj jego funkcje

Do wyboru jest wiele wersji programu ZWCAD, co pozwala na znalezienie dla siebie najlepszego wariantu, w zależności od wykonywanego zawodu i potrzebnych funkcji. Użytkownikom aplikacji ZWCAD można polecić jej wersję z roku 2020, która zapewnia wydajność i szereg użytecznych funkcji. Można liczyć na licencję bezterminową, klucz sprzętowy USB, licencję sieciową, wydajny silnik do obsługi rastrów, edytor LISP, kreskowanie z tłem, ekstrakcję danych. Program obsługuje pliki PDF, DWF oraz DGN.

Z kolei osobom szukającym programu przeznaczonego stricte dla branży mechanicznej i architektonicznej, polecić można ZWCAD Mechanical i Architecture. Najnowsza wersja jest z roku 2020 – jest ona szybsza i wzbogacona o szereg ulepszeń. Z nowości wymienić warto ulepszony silnik graficzny, przezroczystość, manager XRefów, formuły w tabeli, osobne ustawiania warstw dla każdej rzutni, lepszą obsługę monitorów 4K. Warto też od razu zaznaczyć, że dostępne są też wielorakie nakładki z pakietem dodatkowych narzędzi, zawierających bazę znaków BHP i PPOŻ. Jest nawet specjalna nakładka dla geodetów, znaki i oznaczenia drogowe oraz szereg innych wariantów do wyboru. Można przebierać w nakładkach CADprofi i BiK oraz konwerterach i różnych wersjach AutoTURN.

ZWCAD vs GstarCAD – porównanie programów CAD

ZWCAD to bez wątpienia godne polecenia oprogramowanie inżynierskie, które stanowi świetną alternatywę dla AutoCAD. Można liczyć na szybkie działanie i relatywnie niewielki rozmiar. Program CAD od ZWCAD pod wieloma względami jest bardziej funkcjonalny niż AutoCAD LT (ze względu na oferowanie szeregu zupełnie nowych możliwości, których na próżno byłoby w nim szukać). Przykładem będzie dostęp do narzędzi do projektowania 2D, 3D i programowania. Nawet z wyglądu interfejs graficzny ZWCAD i GstarCAD bardzo przypomina dobrze znany AutoCAD. ZWCAD dostępny jest w polskiej wersji językowej oraz Standardowej i Profesjonalnej. W jego przypadku można mówić o niewielkich wymaganiach sprzętowych i pełnej kompatybilności z oprogramowaniem Windows. Obsługuje formaty DWG/DXF i pliki rastrowe. ZWCAD bardzo dobrze radzi sobie z obrazami rastrowymi. ZWSOFT opracował specjalny silnik do rastrów, który tworzy w pamięci podręcznej kafelki rastra, które może bardzo szybko wyświetlać. Tak więc skalowanie i przesuwanie obrazu działa bardzo szybko nawet dla wielu i dużych rastrów. Jest to autorskie rozwiązanie ZWSOFTU. Oprócz tego można przebierać w nakładkach branżowych. Można śmiało określić go mianem prawowitego następcy programu AutoCAD LT. Poznaj wszystkie funkcje ZWCAD i przekonaj się, że to narzędzie dopasowane do swoich potrzeb.

Wypróbuj najlepsze narzędzie do tworzenia projektów 3D jeszcze przed zakupem

ZWCAD to świetna alternatywa dla popularnego CADa. Każdemu z użytkowników dajemy możliwość poznania wszystkich jego możliwości jeszcze przed zakupem. Jak to możliwe? Na naszej stronie internetowej znajdziesz dostęp do w pełni funkcjonalnej i darmowej wersji testowej! Pobierz ZWCAD już dziś i przez 30 dni projektuj tak jak lubisz, czyli bez żadnych zobowiązań i ograniczeń! Poznaj nowy wymiar projektowania!

Ostatnia aktualizacja